מחפשים בית להורים?
054-4-252-172 (24 שעות)

טופס יצירת קשר

שם
דוא"ל
טלפון
» » »

השוואת מחירים בין בתי אבות

חלק בלתי נפרד מתהליך בחירת בית אבות היא השוואת מחירים, במאמר זה נספק כמה דגשים חשובים מאוד, נסייע לכם לפתח מודעות צרכנית נכונה בקרב לקוחות פוטנציאליים של בתי אבות, ונספק לכם מגוון כלים שיסייעו בהחלטה.

תהליך השוואת מחירים הוא חלק ממחקר שווקים איכותי שכל לקוח זכאי וחייב לעשותו.

כשמדובר בבתי אבות, תהליך השוואת המחירים נעשה מורכב יותר ומכמה סיבות :

  • קשה לתמחר איכות טיפול ויחס אנושי ולהצמיד להם ערך כספי.
  • תחום בתי האבות אינו שוק חופשי, הוא מושפע מהתערבות ממשלתית ( רגולציה,השתתפות במימון וכ'ו).
  • כמובן יש לשים לב ולהשוות בין "תפוחים לתפוחים", השוואת מחירים בין בתי אבות לתשושים לבין בתי אבות לסיעודיים לדוגמא היא חסרת תכלית.

איכות הבית

עולם הדיור המוגן יש להכיר את המשתנים ( לפחות העיקריים שבהם) להם מייחס שוק בתי האבות ערך כספי. אינדיקטורים חשובים לשווי כוללים בין היתר: אזור גאוגרפי, המבנה הפיזי של הבניין ויחידת המגורים,שטחים פתוחים, מספר מיטות לחדר, שם ומוניטין של הבית, הנהלתו וצוותו ומגוון השירותים והמוצרים הניתנים ואיכותם.

יש להבחין בין השווי שנותן השוק לכל משתנה והשווי הסובייקטיבי שאנחנו,המשתמשים מייחסים אליו.

לדוגמא: בתי אבות לתשושים מבקשים פרמיה הנעה בין 40% ל 100% בעבור חדר הנועד לדייר בודד.

העובדה שהשוק תומך במחיר גבוה יותר אינה מהווה סיבה, לנו המשתמשים לשלם את אותה פרמיה וזאת מנימוקים אישיים.

אם העדפתי האישית היא חדר המכיל שתי מיטות, אזי אני נהנה מחברה וביטחון וזאת במחיר מופחת. או במלים אחרות, אפיק יותר תועלת כאשר אשלם 6000 ₪ לחודש בחדר המכיל שתי מיטות לעומת 10,000 ₪ (אם הייתי בוחר להיות לבדי בחדר).

יש לזכור כי בתי אבות אינם בעמדה מונופוליסטית, הם מתחרים בשוק כלכלי ונתונים לחוקי ההיצע והביקוש כבכל עסק אחר.

מבנה העלויות בבתי האבות מורכב מהוצאות קבועות ומשתנות. כך למשל קבלת לקוח נוסף לא תגדיל את ההוצאות לגינון או תחייב תאורה נוספת במשרדי ההנהלה.

לפיכך, כל עוד התשלום מדייר נוסף יהיה גדול מההוצאות המשתנות הנזקפות לאותו דייר, רווחיות העסק תגדל. קפיטליזם הוא דבר דינמי, גם בענף בתי האבות. מה שהיה תקף אתמול לא בהכרח נכון להיום.

דגשים חשובים בבחינת המחיר

  • מחיר מופחת אין בכוחו להעלות את איכות החיים - לדוגמא, בתי אבות מאופיינים ע"י מרקם חברתי תרבותי מסוים. באם אותו מרקם ואווירה אינה לרוחכם, גם תשלום מופחת לא ישנה במאום הרגשה זו. אין טעם בהתדיינות כלכלית עם מקום שמלכתחילה לא עונה לרצונותיכם, צורכיכם ואו ציפיותיכם.
  • במידה והשהות ממומנת ע"י גוף ממשלתי, הרי שהמחיר נקבע ע"י גוף חיצוני לדוגמא, משרד הבריאות (שמצידו מחייב את הלקוח, בן זוגו וילדיהם בהשתתפות ובמימון). יחד עם זאת, ניתן להתמקח על מחיר מסובסד תוך הבנה את התנאים הנלווים לקבלת אותה הנחה.
  • "אם יש ספק, אין ספק" - בקשו עצה, התייעצו עם מומחים לפי הצורך והנסיבות (עו"ד, רופא מומחה, קרוב משפחה, עו"ס וכ'ו).
  • הביטוי "מחיר מציאה" צריך להדליק נורה אדומה, בית אבות שיסכים למחיר שהוא בפחות ממחיר עלות אחזקת דייר יהיה חייב לקצץ בשירותים.

הכלל "אין ארוחות חינם" תקף גם כאן רק שבמקרה הזה הסועד הוא אתם או יקירכם.