מחפשים בית להורים?
054-4-252-172 (24 שעות)

טופס יצירת קשר

שם
דוא"ל
טלפון
» »

שחרור מבית החולים

כאשר יקירינו משתחרר מבית החולים ניצבים בפנינו כמה אפשרויות, להלן העיקריות שבהן - חזרה הביתה, מעבר לבית אבות (על סוגיו השונים), או מעבר לבית שיקומי.
תהליך קבלת ההחלטות צריך לקחת בחשבון כמה גורמים:
המצב הרפואי, התפקודי והנפשי של הקשיש, המשאבים של המקומות השונים ויכולתם לתת מענה ראוי לצורכי ורצונות הקשיש, היכולות והאילוצים הכספיים, ואילוצים אחרים. לכל חלופה יש יתרונות ומן הסתם גם חסרונות.

חזרה לסביבת הבית פרושה חזרה לסביבה הטבעית והמוכרת שבה חי הקשיש. יחד עם זאת יש לזכור כי במצב החדש יתכן ואין בבית משאבים מספיקים וראויים לתת מענה הולם ולספק איכות טיפול ואיכות חיים מרבית למי שזה עתה השתחרר מבית החולים.
יתרונו העיקרי של בית אבות הוא שמשאביו מרובים הרבה יותר מאילו הנמצאים בבית. מערכות בית האבות נועדו לספק תמיכה מרבית לקשיש שזה עתה יצא מאשפוז. בתי האבות נותנים תמיכה הן בהיבט הרפואי, הן בהיבט המלונאי, ובנוסף ממלאים את צורכי הקשיש החברתיים והתרבותיים כאחד. יש לזכור שכל המערכות התומכות בקשיש חייבות לפעול בהרמוניה כדאי להגיע לרמת שירות אופטימלית. חיסרון ולו של מרכיב אחד (לדוגמא חסרונו של יחס אמפתי מצוות המטפלים) עלול לפגוע קשות באיכות חייו של הקשיש.

אפשרות נוספת היא מעבר לבית שיקומי במטרה לשקם ולהחזיר את תפקודי הקשיש ככל שניתן. ניתן לעבור לבית שיקומי לאחר קבלת חוות דעת מהצוות הרפואי שהקשיש אכן בר שיקום.

שיקולים חשובים

אופציית חזרה לבית מחייבת בדיקה מקיפה ויסודית האם סביבת הבית אכן ערוכה ומסוגלת לתת מענה ראוי לצורכי הקשיש שזה עתה יצא מבית החולים. האם ניתן להשיג בפרק זמן קצר יחסית מטפל שיתמוך ויסייע לו (ישראלי למספר שעות בשבוע או עובד זר לשהייה קבועה) והאם אין חזרה לבית פרושה חזרה כמעט מידית לבית החולים. אופציית בית האבות מחייבת גם היא בדיקה מעמיקה ומקיפה. מהו סוג בית האבות הראוי והמתאים ליקירינו. ישנו מגוון רחב של בתים ששונים לעתים מהותית האחד מרעהו. התאמה מרבית בין צורכי ורצונות הקשיש מחייבת בדיקת אופי בית האבות, רמות תפקוד להן הוא מסייע (סיעודים, תשושים, עצמאיים ותשושי נפש). יש לבדוק את המרקם החברתי-תרבותי של הדיירים, מיקום גיאוגרפי ונגישות, ונושאים כספיים-כלכליים. כמובן, ככל שניתן יש להתייעץ בחולה הקשיש העומד להשתחרר ולהתחשב ברצונותיו וצרכיו. סיעור מוחות פורה יכול להיות בין הקשיש, משפחתו, הצוות המטפל ואנשים אחרים. ככל שנקדים נוכל לתכנן, לבצע והגיע להחלטה אופטימלית. החלטה אופטימלית שכזו יכולה להיות לדוגמה - בחירה לחודש אחד בלבד בבית אבות/בית תומך. את החודש הזה נגדיר כתקופת הבראה-ניסיון.