מחפשים בית להורים?
054-4-252-172 (24 שעות)

טופס יצירת קשר

שם
דוא"ל
טלפון
» » »

המסגרות השונות שמציעים בתי אבות לבני גיל הזהב

הביטוי בית אבות נקשר לא פעם אצל אנשים רבים כמקום למבוגרים שאינם יכולים לתפקד בעצמם. למעשה, זו הסיבה מדוע קמו המרכזים בעלי השם המיוחד והמודרני יותר - מרכזי דיור מוגן - בכדי לנסות ולטשטש את הקונוטציה הבעייתית.

בפועל ובמציאות, המצב שונה לחלוטין. בבתי האבות של היום ישנם סוגים רבים של מחלקות ומסגרות, שמאפשרות התאמה לכל המבוגרים באשר הם, בין אם הם בריאים לחלוטין ובין אם הם זקוקים לסיוע רפואי ותפקודי מסביב לשעון.

בתי אבות רבים שפועלים כיום בישראל, יכולים לקלוט למעשה כל אדם המשתייך למעגל בני גיל הזהב ובאחרים ישנן מחלקות אחדות אשר מיועדות לסוגים שונים של דיירים, על פי מצבם הבריאותי. במאמר זה ננסה לעשות סדר בבלאגן ולהסביר את הסיווגים העיקריים שעל פיהם קל יותר להתאים מועמד לבית אבות כזה או אחר, חושב לציין כי זה אינו הפרמטר היחידי לקבלת החלטה מהותית שכזו ועל מנת לקבל החלטה כזו נשמח אם תפנו אלינו ונשמח להנחות, לכוון ולסייע לכם בקבלת ההחלטה המתאימה לכם.

מחלקה של עצמאיים

המחלקה לעצמאיים היא מחלקה זהה לתנאים שמציעים מרכזי הדיור המוגן: אלו מחלקות לאנשים אשר מתפקדים בצורה עצמאית, לא זקוקים לעזרה רפואית מיוחדת ולמעשה חיים כאחד האדם. אנשים כאלו מגיעים לבית אבות בעיקר כדי להיות במסגרת משפחתית וחברתית תומכת, שתפיג את תחושת הבדידות בבית הפרטי.

לחץ כאן לרשימה של בתי אבות עם מחלקת של עצמאיים

מחלקה של תשושים

בתי אבות אשר כוללים מחלקה לתשושים הם בתי אבות בהם שוהים מבוגרים בעלי בעיות בריאותיות כאלו ואחרות, כאלו שסובלים מתשישות כללית בשל גילם המבוגר. אין זה אומר שהם סובלים מבעיה בריאותית קשה או מוגדרת, אך הם זקוקים לתמיכה רפואית ולהשגחה מסוימת מצד הצוות הרפואי, שנמצא באזור כל הזמן.

לחץ כאן לרשימה של בתי אבות עם מחלקת של תשושים

מחלקה של תשושי נפש

בניגוד למחלקה של התשושים, מחלקה של תשושי נפש מתאימה לאנשים המוגדרים מבחינה בריאותית כאנשים אשר מצבם הקוגניטיבי אינו במיטבו, מן הסתם בשל גילם המתקדם. לדוגמא, חולי דמנציה, אלצהיימר וכדומה ימצאו במחלקות אלו בית חם, בו יקבלו את הטיפול המתאים להם בדיוק בהתאם לבעיה ממנה הם סובלים. לא פעם המשפחה עצמה לא מצליחה להתמודד עם המחלות הללו, ולכן שהות בבית אבות ייעודי בו ישנה מחלקה לתשושי נפש, תקל על כל הסובבים, כולל על המבוגר עצמו, שיזכה ליחס וטיפול מותאם ומקצועי.

לחץ כאן לרשימה של בתי אבות עם מחלקת של תשושי נפש

מחלקה של סיעודיים

פגיעות ומצבים מסוימים הופכים את החולה או הפגוע לאדם אשר מוגדר סיעודי: כזה שאינו מסוגל לבצע לבד פעולות יומיומיות כמו לבישת בגדים ופשיטתם, מקלחת, קימה וישיבה, אכילה ועוד. ההגדרה המדויקת לכך נמצאת בידי המוסד לביטוח לאומי. ניתן לקרוא על כך בהרחבה כאן.

כמובן שאותם אנשים זקוקים לטיפול צמוד, 24 שעות ביממה, אשר יינתן להם או על ידי מטפל סיעודי צמוד, או במחלקה מתאימה. בתי אבות רבים כוללים מחלקה סיעודית, שמיועדת בדיוק לשם מטרה זו ונמצאים בה אנשי צוות רפואי 24/7.

לחץ כאן לרשימה של בתי אבות עם מחלקת של סיעודיים

מחלקה של סיעודיים מורכבים

חולה סיעודי אשר מלבד התפקוד היומיומי הבעייתי, סובל מבעיות בריאותיות קשות אחרות - נחשב חולה סיעודי מורכב. חולים כאלו סובלים מפצעי לחץ, מחלת כליות אשר דורשת דיאליזה, בעיות נשימה ועוד. בתי אבות רבים כוללים מחלקות לחולים סיעודיים מורכבים, ובהן ציוד רפואי יקר ומשוכלל שיאפשר להם להמשיך לחיות כמה שיותר שנים.

לחץ כאן לרשימה של בתי אבות עם מחלקת של סיעודיים מורכבים

מחלקה של משולבים

בתי האבות המשולבים הם, למעשה, בתי אבות שבהם ישנן כמה מחלקות - כאלו שמיועדים לסוגים שונים של מטופלים, אשר שוהים יחד. כך, אפשר למצוא בתי אבות שיש בהם דיירים עצמאיים לחלוטין, לצד כאלו המוגדרים סיעודיים ואף סיעודיים מורכבים. היתרון בבתי אבות כאלו הוא בכך שהאדם יכול לזכות למגוון גדול יותר של טיפולים. כך, אם הוא עצמאי למשל אשר מצבו הידרדר, הוא יזכה לטיפול מלא במקום ומצד שני - אם מצבו השתפר והוא מוגדר עצמאי,יש לו יכולת להתגורר ולקבל שירותים באותו בית אבות.