מחפשים בית להורים?
054-4-252-172 (24 שעות)

טופס יצירת קשר

שם
דוא"ל
טלפון
» » »

דיור מוגן - מונחים חשובים

כללי: ניתן לחשוב על דיור מוגן כבית משותף עם "ויטמינים". תוספות אלו כוללות מערכת מגוונת של שירותים המותאמים לרצונותיהם ולצרכיהם של הדיירים המבוגרים.

מהותו של דיור מוגן:כבכל מוצר כלכלי, דיור מוגן עונה על צורך. צורך הולך וגובר של אוכלוסיה המבקשת להוסיף לחייה מימד של איכות, בריאות והנאה. תכליתו של הדיור המוגן הוא להציע דרכים לשימור והעלאת רמת החיים.

סיבות למעבר: הסיבות למעבר לסביבה מוגנת מגוונות ונובעות מכך שהבית אינו נחשב עוד לסביבת המגורים האופטימלית. המעבר לבית מוגן נובע בין היתר משיפור הביטחון האישי, מציאת סביבה חברתית מתאימה, מילוי שעות הפנאי בתוכן רב ועשיר יותר, "סתם" שאיפה לפינוק "כי אם לא עכשיו אימתי?" או רצון להימצא תחת השגחה וטיפול בריאותי/רפואי.

מתי הזמן הנכון למעבר?

ככלל, עדיף מוקדם מאשר מאוחר. מגוון האפשרויות גדל, היכולת ליהנות משרותי הבית מתעצמת וכ'ו.

אזור גיאוגרפי: בתי דיור מוגן נמצאים באזורים אורבניים או אזורים כפריים ובנוסף גם במרכזי ערים.

מבנה פיזי: הבית עשוי להיות מבנה אחד רב קומתי או לחילופין הוא יכול לכלול מבנים חד/דו קומתיים צמודי קרקע עם גינה לצידם.

מבנה פיזי של יחידת הדיור: מגוון הדיור שונה מהותית בגודל, באבזור ובאיכות.

מערך השירותים: דגש רב ניתן בדיור מוגן לפיתוח המערכת התרבותית/חברתית שתענה על שאיפות הדיירים לתרבות פנאי עשירה ומגוונת. בנוסף,משלימים השירותים המלונאיים והרפואיים מערך כולל של תמיכה או הגנה מקיפה ומכאן השם דיון מוגן או בית מוגן.

רמת האוטונומיה: גבוהה ביותר ביחס לבית אבות. ככלל, כל מה שרציתם לעשות בבית תוכלו לעשות בדיור המוגן. כמובן,כבכל חברה קיימים נהלים שמטרותיהם טובת האוכלוסייה ככלל, יחד עם שמירת החופש והפרטיות של הדייר.

הסדרים כספיים

קיימים שלושה מסלולים עיקריים:

  • שיטת פיקדון - הלקוח קונה את זכות השימוש/מגורים בדיור המוגן תמורת סכום חד פעמי. סכום זה נשחק באחוז מסוים בכל שנה למשך כמה שנים. בנוסף קיים תשלום חודשי או דמי אחזקה בדומה אם תרצו לדמי "ועד בית" בבית משותף. הערה- המשתנים האלו כשמם כן הם:שונים מבית לבית ונתונים גם לשינוי במו"מ עם הנהלת הבית.
  • שיטת השכירות החודשית - מאפשרת גמישות מקסימלית לדייר. אין דמי כניסה/פיקדון ואין מחויבות: כל שנדרש הוא תשלום דמי שכירות מידי חודש.
  • שיטת הפיקדון המופחת - מהווה איזון בין שיטת הפיקדון לשכירות חודשית. סכום הפיקדון קטן מצד אחד ומצד שני דמי אחזקה גבוהים מעט יותר.

ושוב - ניתן ויש מקום ליצירתיות ע"י שני הצדדים ביצירת נוסחה שתתאים לכולם.

טיפים לבחירת דיור מוגן - CHECKLIST

בבדיקת דיור מוגן אנו אמורים לבדוק האם הבית עונה על עיקר המטרות/ציפיות שהצבנו. ניתן לאמת זאת גם במפגש ראשוני חטוף. הרגישו את המקום, את האווירה שמשדרים הבית ודייריו. רושם ראשוני זה, באם הוא חיובי, יוביל לבדיקת מערכות ותת מערכות הבית. בין היתר ייבדקו מרכיבים כמו:

  • שרותים מלונאיים - המבנה עצמו, שטחים ציבוריים ופתוחים, נגישות אל המקום ובתוך המקום, איכות הדירה, גימורה, מסעדת הבית - טיב האוכל והשירות.
  • שרותים רפואיים/סיעודיים - האם יש רפואה מקצועית ובית מרקחת. האם יש סיוע במקרה ויש ירידה תפקודית.
  • שרותים תרבותיים/חברתיים - הקיפה ואיכותה של תרבות הפנאי. האם קיים היצע מגוון של פעילויות, הרצאות, חדר מחשב, חדר כושר, חוגים שונים, מופעים, תקופת ניסיון אפשרית וכמו כן תנאים אחרים. מומלץ להשתמש בעו"ד.

ולסיום, בדקו שם ומוניטין של הבית, הנהלתו וצוותו ושוחחו עם לקוחות הבית - דיירים ובני משפחותיהם. התרשמו מניסיונם וחוויותיהם בכל הנושאים שהוזכרו לעיל.