מחפשים בית להורים?
054-4-252-172 (24 שעות)

טופס יצירת קשר

שם
דוא"ל
טלפון
» » »

בית אבות סיעודי - אינדיקטורים לאיכות

הקשיש הסיעודי ומשפחתו הבוחנים בית אבות סיעודי חייבים לנהוג כצרכנים מלומדים. לבחירת בית אבות סיעודי ראוי יש משמעויות כבדות משקל, כלכליות ואנושיות כאחד. מדובר בהוצאה כספית לא קטנה אשר נוטלים בה חלק החולה הסיעודי, בן/ בת זוגו וילדיו. יתרה מכך, להחלטה יש השלכה על איכות חיי הקשיש הסיעודי והתא המשפחתי הסובב אותו.

איזה ערך כלכלי ניתן ליחס לרווחתו, בריאותו ואושרו של הקשיש ו/או לאושרם ואיכות חייהם של ילדיו ונכדיו?

מכיוון שהקשיש הסיעודי ומשפחתו מושפעים מבחירת בית אבות סיעודי נשאלת השאלה: מה נוכל לעשות כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה בבחירת בית אבות סיעודי איכותי?

אנו בברבן, מניסיוננו, בנושא בחירת בית אבות סיעודי, ממליצים לבחון מספר דגשים הנוגעים לאיכות ולייחס, כאשר לכל אחד מהם משקל שונה אך בעל חשיבות זהה.

הגורם הראשון שהוא בעל משקל מכריע ומהווה תנאי מקדים לבחירת בית אבות סיעודי או מוסד גריאטרי הוא:

פעילות הבית תחת רישיון בעל תוקף ממשרד הבריאות - חשוב לבדוק את אורך תקופת הרישיון שהוענק למקום. רישוי לתקופה של 24 חודשים בהחלט יהווה אינדיקטור חשוב לאיכותו של בית אבות סיעודי.

ולעומתו, רישוי של תקופה קצרה (עד 6 חודשים) עלול להיות בעייתי ויש לבדוק מה הן הסיבות לכך.

יש לזכור כי משרד הבריאות קובע תקנים לפעילות כל בית אבות סיעודי. זאת במטרה לספק הגנה ללקוחותיו שהם על פי הגדרה חסרי ישע.

משרד הבריאות מפקח על מוסדות סיעודיים ומבצע בקרה על ידי ביקורים יזומים ולא יזומים בבתי האבות הסיעודיים. כאן אולי המקום להביע את תמיהתנו, מדוע דוחות הבקרה לא מובאים לידיעת הציבור ככלל, במספר מדינות בארה"ב ניתנת לכל אזרח אפשרות לעיין בדוחות משרד הבריאות בענייניו של בתי אבות סיעודיים.

מניסיוננו, ניתן לקבל התרשמות מידית מאיכות בית סיעודי על ידי ראיה, הקשבה והערכה.

בפרק זמן מיידי כמעט נוכל לקבל תמונה ראשונית חשובה על אופיו של הבית והתאמתו לצרכי הקשיש.

אינדיקטורים נוספים לאיכות נוכל לקבל מאנשים נוכל לעשות זאת על ידי קיום שיחות חתך עם עובדים בדרגים השונים של בית האבות ומלקוחות הבית, הקשישים הסיעודיים ובני משפחותיהם. נוכל לדבר גם עם ספקים של הבית עם אנשים הבאים איתם במגע: עובדים סוציאליים, גורמי רווחה, אנשי מקצוע ויועצים בתחום בתי אבות.

משיחות עם אנשים שונים הנמצאים בתפקיד שונה ורואים בזוויות ראיה שונות את פעולתו של בית סיעודי ניתן לקבל תמונה על שם ומוניטין של בית סיעודי, היקפם, אופיים ואיכותם של מערכות השירותים שהוא מפעיל.

אינדיקאטור נוסף למדידת איכות בית אבות סיעודי הוא הרגשת הלב והבטן שלנו. יש לזכור, שאת מירב הנושאים הקשורים לפעילותו של בית אבות סיעודי קשה למדוד ולהעריך כמותית.

אנו מאמינים שבמציאת בית אבות איכותי יש למצוא את האיזון ואת המשקל הנכון בין מחקר אנליטי/ פורמאלי לבין כלי חשוב ובסיסי – האינטואיציה של כל אחד מאיתנו.